Morrisville State names 84 to Athletic Director Honor Roll

Morrisville State names 84 to Athletic Director Honor Roll

MORRISVILLE, N.Y. – Morrisville State College athletics has announced that 84 student-athletes have been named to the Athletic Director Honor Roll for the Fall 2016 semester.

To be listed, a student-athlete must have a 3.30 grade point average or better (on a 4.0 scale) for the fall term.

Below is a list of honorees.

 

Field Hockey

Natalie Diable (Morrisville, N.Y.)         Business Administration

Holly Gamlen (Cazenovia, N.Y.)     Human Performance & Health Promotion

Lauren Kellum (Eaton, N.Y.)               Tech Management – Resort & Recreation Mgmt.

Elizabeth Leva (Hoosick Falls, N.Y.)     Horticultural Business Management

Leila Richmond (Eden, N.Y.)               Animal Science - Dairy

 

Football 

Parrish Durham (Poughkeepsie, N.Y.)   Criminal Justice

Courtney Forrest (Monticello, N.Y.)       Entrepreneurship & Small Business Management

Naqi Gibbs (Albany, N.Y.)                     Business Administration

Jeffrey Groth (Shelton, Conn.)             Human Performance & Health Promotion

Robert Heitzmann (Oriskany, N.Y.)       Dietetic Tech/Nutrition Care

Zachary Hutchinson (Tioga Center, N.Y.) Criminal Justice

Radny Porter (Bronx, N.Y.)                   Liberal Arts and Science: Humanities & Social Science

Kellan Skott (Hoosick Falls, N.Y.)           Agricultural Business

Sage Thomas (Brooklyn, N.Y.)               Business Administration

Kinsey Williams (Holland Patent, N.Y.)   Business Administration

 

Golf 

Nicholas DeVito (Averill Park, N.Y.)       Business Administration

Jesse Pflaumer (Elba, N.Y.)                   Agricultural Engineering

Bradley Hefner (Billings, Mt.)               Criminal Justice

Dane Moore (Cadillac, Mich.)                 Health Related Studies

 

Men's Basketball

Kenny Bonaparte (Soundview, N.Y.) Individual Studies

Chris DeJean (Canarsie, N.Y.)             Criminal Justice

 

Men's Cross Country 

Andrew Blue (Poughkeepsie, N.Y.)       Wood Products Technology

Owen Braun (Fulton, N.Y.)                 Automotive Technology

Justin Depue (Homer, N.Y.)             Dairy Management

Byron Evans (Cazenovia, N.Y.)             Automotive Technology

Isaiah Evans (Cazenovia, N.Y.)           Accounting

Jose Garcia (Bronx, N.Y.)                       Criminal Justice

Benjamin Seale (Chittenango, N.Y.)       Residential Construction

 
Men's Ice Hockey

Jordan Carvalho (Brampton, Ontario)       Business Administration

Mason Corliss (Katy, Tx.)                         Business Administration

Nicholas DeVito (Averill Park, N.Y.)       Business Administration

Henry Hearon (Chicago, Ill.)                   Health Related Studies

Bradley Hefner (Billings, Mt.)                 Criminal Justice

Jonathan Kasper (Pittsburgh, Pa.)             Business Administration

Ryan McCann (Hamilton, N.Y.)               Renewable Energy

Dane Moore (Cadillac, Mich.)                   Health Related Studies

Chris Pearson (Ottawa, Ontario)               Business Administration

Joseph Santino (Woodbridge, Ontario)       Criminal Justice

Max Sund (Stockholm, Sweden)           Business Administration

Dario Trupina (Virserum, Sweden)         Business Administration

Jared Young (Pueblo West, Colo.)             Natural Resources Conservation

 
Men's Lacrosse

Brendan Boles (Goshen, N.Y.)               Business Administration

Nicholas Geswaldo (Lafayette, N.Y.)   Landscape Architecture Studies

Corey Grace (Penn Yan, N.Y.)           Criminal Justice

Jacob Palmer (Poughkeepsie, N.Y.)         Criminal Justice

Daniel Sherlock (Tully, N.Y.)               Business Administration

 
Men's Soccer

Eric Berglund (Elmira, N.Y.)               Applied Psychology

Cody Gaines (Hoosick Falls, N.Y.)           Technology Management

Mick Keilan (Berlin, N.Y.)                       Individual Studies

Justin Loverme (Jamestown, N.Y.)         Applications Software

Alan Peckham (Webster, N.Y.)               Criminal Justice

Accele Rando (Thailand)                       Automotive Technology

 
Softball

Erika Kenney (Duanesburg, N.Y.)     Technology Management

Holly Gamlen (Cazenovia, N.Y.) Human Performance & Health Promotion

Amanda Labe (Friedensburg, Pa.)         Equine Science & Management

Elizabeth Marr (Lindenhurst, N.Y.)           Technology Management

Allison McGuire (Gilboa, N.Y.)                     Individual Studies

Kelsee Soule (Albion, N.Y.)           Agricultural Business

 
Volleyball

Jessica Chandler (Morrisville, N.Y.)           Business Administration

Christina Grippin (Berne, N.Y.)                 Agricultural Business Development

Helena Hanes (St. Mary's, Pa.)           Residential Construction

Caelen Marsh (Kingston, N.Y.)                 Business Administration

Emilee Niejadlik (Hamburg, N.Y.)             Environmental & Natural Resources Conservation

Victoria Squires (Prattsburgh, N.Y.)           Tech Management – Resort & Recreation Mgmt.

Lindsey Sunderlage (Kingston, Ill.)           Equine Science

Samantha Wolf (Liverpool, N.Y.)               Business Administration

 
Women's Cross Country

Zoe Bender (Chittenango, N.Y.)             Business Administration

Maura Conlon (Marcy, N.Y.)                     Human Performance & Health Promotion

Charnell Francis (New York, N.Y.)             Technology Management

Maria Temara (Camillus, N.Y.)                   Technology Management

 
Women's Basketball

Jordan Anderson (West Edmeston, N.Y.) Human Performance & Health Promotion

Haley Kilmartin (Fort Plain, N.Y.)             Human Performance & Health Promotion

Victoria Squires (Prattsburgh, N.Y.) Tech Management - Resort & Recreation Mgmt.

Marissa Woodard (Unadilla, N.Y.)               Criminal Justice

 
Women's Ice Hockey

Maria deWilde (Caistorville, Ontario)         Human Performance & Health Promotion

Alicia Eamon (Williamstown, Ontario)       Criminal Justice

Kimberly Hughes (Lloydminster, Alberta)   Human Performance & Health Promotion

Megan Kirk (Breezy Point, N.Y.)               Criminal Justice

Ciara Lark (Mildmay, Ontario)                 Liberal Arts and Science: Humanities & Social Science

Renee Schmaltz (Beaumont, Alberta)       Environmental & Natural Resources Conservation

Jessica Ujcik (Munich, Germany)               Individual Studies

 
Women's Lacrosse

Jordan Anderson (West Edmeston, N.Y.) Human Performance & Health Promotion

Elena Edwards (Gloversville, N.Y.)             Health Related Studies

Kallie George (Tully, N.Y.)                         Equine Science

Janet Hanehan (Saratoga Springs, N.Y.) Animal Science - Dairy

Elizabeth Leva (Hoosick Falls, N.Y.) Horticultural Business Management

Angela Marriott (Peekskill, N.Y.) Criminal Justice

Ashley Williams (Deer Park, N.Y.)             Applied Psychology

 
Women's Soccer

Jessica Adam (Avoca, N.Y.)                       Massage Therapy

Kallie George (Tully, N.Y.) Equine Science

Janet Hanehan (Saratoga Springs, N.Y.)   Animal Science - Dairy

Emily Laurin (Munnsville, N.Y.)                 Equine Science & Management

Angela Marriott (Peekskill, N.Y.)             Criminal Justice

Brianna Sorriento (Wynantskill, N.Y.)         Equine Science & Management

 

Morrisville State College's curricula are enriched with applied learning and pave the way for opportunity at both the Morrisville and Norwich campuses. An action-oriented, interactive learning lab, the college is a national leader in technology and has been lauded for its exemplary, innovative and effective community service programs.

The college was ranked among the Best Regional Colleges in the North by U.S. News and World Report Best Colleges 2016 issue and was also recognized in the Top Public Schools, Regional Colleges North in the 2016 Best Colleges rankings. For more information about Morrisville State College, visit www.morrisville.edu.

 

#30#